Nashr etilgan sana:10.02.2026
TAYANCH MIKROMOLIYA BANKI “Ahbor-Reyting” MChJ reyting agentligi tomonidan milliy shkala bo‘yicha «uzB++» darajasidagi birlamchi kredit reytingi va «Barqaror» prognoziga sazovor bo‘ldi. Mazkur baho bankning joriy moliyaviy barqarorligi, rivojlanish salohiyati hamda milliy moliya bozori talablariga mos faoliyat yuritayotganini aks ettiradi.
Kredit reytingining berilishi bank rivojlanishidagi muhim bosqich bo‘lib, zamonaviy, ishonchli va ommabop moliyaviy infratuzilmani shakllantirish bo‘yicha olib borilayotgan izchil ishlarning natijasini namoyon etadi.
Bank tarixi O‘zbekiston mikromoliya sektoridagi transformatsiya jarayonlari bilan chambarchas bog‘liq. Aksiyadorlarning 2025-yil 15-apreldagi (2/2025-son bayonnoma) hamda 2025-yil 29-sentabrdagi (4/2025-son bayonnoma) navbatdan tashqari umumiy yig‘ilishlari qarorlariga muvofiq, “TAYYAB FINANCE MIKROMOLIYA TASHKILOTI” aksiyadorlik jamiyati qayta tashkil etildi va aksiyadorlik jamiyati tashkiliy-huquqiy shakli saqlangan holda mikromoliya bankiga aylantirildi.
ahbor reyting
Bugungi kunda TAYANCH MIKROMOLIYA BANKI O‘zbekiston Respublikasidagi birinchi mikrokredit banki sifatida faoliyat yuritib, mijozlarga qulay, zamonaviy va texnologik bank xizmatlarini rivojlantirishni davom ettirmoqda.
Bank “TAYYAB FINANCE MIKROMOLIYA TASHKILOTI” AJning barcha huquq va majburiyatlari, jumladan shartnomaviy, moliyaviy va boshqa majburiyatlarining to‘liq huquqiy vorisi hisoblanadi hamda mijozlarga xizmat ko‘rsatishning uzluksizligini ta’minlaydi.
Qisqa nom — tayanch ostida bank jismoniy va yuridik shaxslar uchun zamonaviy bank xizmatlari ekotizimini rivojlantirib bormoqda.
Bank faoliyatining asosiy yo‘nalishlari:
— jismoniy va yuridik shaxslarning mablag‘larini omonatlarga jalb qilish;
— bank hisobvaraqlarini ochish va yuritish;
— o‘z va jalb qilingan mablag‘larni qaytarishlilik, to‘lovlilik va muddatlilik shartlari asosida joylashtirish;
— qonunchilikda nazarda tutilgan shakllarda kreditlar ajratish;
— hisob-kitob va to‘lov xizmatlarini amalga oshirish;
— bank kartalarini chiqarish va ularga xizmat ko‘rsatish, elektron pullar bilan operatsiyalar;
— amaldagi qonunchilik doirasida qimmatli qog‘ozlar bilan operatsiyalarni amalga oshirish.
«uzB++» darajasidagi reyting va «Barqaror» prognozining berilishi bank rivojlanishidagi muhim bosqich bo‘lib, tayanchning mijozlar, hamkorlar va investorlar bilan uzoq muddatli hamkorlikni mustahkamlash hamda mamlakat moliyaviy xizmatlari rivojiga hissa qo‘shish maqsadidagi intilishlarini ifodalaydi.

TAYANCH MIKROMOLIYA BANKI получил первичный кредитный рейтинг «uzB++» с прогнозом «Стабильный»
TAYANCH MIKROMOLIYA BANKI получил первичный кредитный рейтинг по национальной шкале на уровне «uzB++» с прогнозом «Стабильный», присвоенный рейтинговым агентством ООО «Ahbor-Reyting». Данная оценка отражает текущую устойчивость банка, потенциал дальнейшего развития и подтверждает соответствие деятельности установленным требованиям национального финансового рынка.
Получение кредитного рейтинга стало важным этапом в развитии банка и подтверждением последовательной работы по формированию современной, надежной и доступной финансовой инфраструктуры.
История банка связана с трансформацией и развитием микрофинансового сектора Узбекистана. В соответствии с решениями внеочередных общих собраний акционеров от 15 апреля 2025 года (протокол №2/2025) и от 29 сентября 2025 года (протокол №4/2025), Акционерное общество «TAYYAB FINANCE MIKROMOLIYA TASHKILOTI» прошло процедуру реорганизации и было преобразовано в микрофинансовый банк с сохранением организационно-правовой формы акционерного общества.
сертификат
Сегодня TAYANCH MIKROMOLIYA BANKI является первым микрокредитным банком в Республике Узбекистан и продолжает развивать финансовые сервисы, ориентированные на доступность, технологичность и поддержку клиентов.
Банк выступает полным правопреемником всех прав и обязательств АО «TAYYAB FINANCE MIKROMOLIYA TASHKILOTI», включая договорные, финансовые и иные обязательства, обеспечивая непрерывность обслуживания клиентов и исполнение всех принятых обязательств в соответствии с законодательством Республики Узбекистан.
Под кратким названием tayanch банк развивает современную экосистему банковских услуг для физических и юридических лиц, предоставляя широкий спектр финансовых решений.
Ключевые направления деятельности банка включают:
— привлечение денежных средств физических и юридических лиц во вклады (депозиты);
— открытие и ведение банковских счетов;
— размещение собственных и привлеченных средств на условиях возвратности, платности и срочности;
— предоставление кредитных продуктов в формах, предусмотренных законодательством;
— проведение расчетов и платежей, включая безналичные операции;
— выпуск и обслуживание банковских карт, а также проведение операций с электронными деньгами;
— осуществление операций с ценными бумагами в рамках действующего законодательства.
Присвоение рейтинга «uzB++» с прогнозом «Стабильный» является значимым этапом для дальнейшего укрепления позиций банка и отражает стремление tayanch выстраивать устойчивые отношения с клиентами, партнерами и инвесторами, создавая новые возможности для развития финансовых услуг в стране.